یک مسجد برای اهل سنت تهران


پيروان اهل سنت در ايام ماه رمضان در تهران مجبورند در سفارتخانه هاى خارجى و يا در پارك‌ها نماز بخوانند

دویچه وله: مولانا عبدالحمید،امام جمعه‌ی اهل‌ سنت زاهدان بار دیگراحداث یک مسجد برای پیروان اهل سنت در تهران را از دولت ایران درخواست کرد. رهبران دینی سنیان انتقاد می‌کنند، ۳۱ سال است مجوز ساخت مسجد برای سنیان در تهران صادر نمی‌شود

مولانا عبدالحمید در آخرین خطبه‌ی نماز جمعه خود در زاهدان با یادآوری سخنان آیت‌الله خمینی گفته است که وی در سال ۱۳۵۸ با احداث مسجد اهل سنت در تهران موافقت کرده بود. آیت‌الله خمینی در آن زمان خطاب به رهبران دینی اهل سنت گفته بود: «این حق برادران اهل سنت است که در تهران مسجدی داشته باشند.»

آيت الله خمينى در اوايل انقلاب وعده تاسيس مسجد اهل سنت را داد

امام جمعه‌ی اهل سنت زاهدان خاطرنشان می‌کند: «در همان روز اخبار سراسری رادیو اعلام کرد که امام دستور داده‏اند برای برادران اهل سنت در شهرتهران زمینی برای مسجد اهل سنت اختصاص داده شود. حتی ابتدا چند قطعه و سپس یک قطعه زمین مناسب نیز تعیین شد ومسئولین از وزارت اوقاف و وزارت کشور از همان روز پیگیرمسئله شدند. اما متاسفانه بعدا دست‏هایی در کاربود که نگذاشتند تاکنون این دغدغه‌ی اهل سنت برطرف و این معضل حل شود. انتظاراهل سنت از مسئولین این است که این مسئله‌ را حل کنند.»

زمینه‌ی حقوقی ساخت مسجد اهل سنت در تهران

رهبران دینی اهل سنت به اصل دوازدهم قانون اساسی کشور اشاره می‌کنند که حقوق پیروان مذاهب سنی را تائید می‌کند. اما آنها انتقاد می‌کنند اصول مربوط به حقوق اهل سنت در قانون اساسی تابحال اجرا نشده است.

محافل اهل سنت در ایران می‌گویند، درباره‌ی عدم صدور مجوز برای احداث مسجد در تهران تابحال توضیحی داده نشده و پاسخ رسمی نیز به آنها ابلاغ نگردیده است.

تخریب مسجد شیخ فیض در مشهد

در شهر مشهد نیز پیروان اهل تسنن موفق به دریافت مجوز برای احداث مسجد نشدند. گفته می‌شود پس از تخریب مسجد شیخ فیض در مشهد در سال ۱۹۹۳ بسیاری از پیروان اهل سنت در مشهد دچار مشکلاتی شده‌اند.

بنابه گفته‌ی مسئولین سابق مسجد فیض، بیش از ۴۰ هزار نفر از پیروان اهل سنت مشهد برای برگزاری “نمازهای جمعه وتراویح وعیدین” حضور پیدا می‌کردند و به دلیل نبود جا برای نماز در خیابان نماز می‌خواندند.

مسئولین مسجد فیض درخواست مجوز مصلائی در شهر مشهد کردند که با مخالفت مقام‌های دولتی روبرو شده است. بنا‌به گفته‌ی آنها بیش از ۱۲۸ بار تابحال برای احداث مسجد، نامه نوشته‌اند، اما به نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

اهل سنت در ۱۶ استان ایران زندگی می‌کنند

پیروان اهل سنت در ایران در بیش از ۱۶ استان کشور زندگی می‌کنند. احداث مسجد برای پیروان اهل سنت در بسیاری از شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران و مشهد به یکی از مشکلات بزرگ آنها تبدیل شده است.

درباره‌ی این مشکل سایت “سنی‌آنلاین” چنین می‌نویسد: «نه تنها در تهران حتی در شهرهای بزرگی مانند مشهد اجازه ساخت مسجد داده نمی‌شود و مردم اهل سنت در مسجد کوچک و قدیمی در خیابان و معابر عمومی نماز جمعه می‌خوانند. پس از پی‌گیریهای زیاد در شیراز اجازه‌ی ساخت مسجد داده شده و مسجد ساخته شده ولی اجازه‌ی ساخت مناره داده نمی‌شود.»

گفته می‌شود، پیروان اهل سنت تا به حال در بسیاری دیگر از شهرهای ایران هم که در آنجا جمعیت قابل ملاحظه‌ای را تشکیل می‌دهند، موفق به دریافت مجوز برای احداث مساجد خود نشده‌اند. ادامه‌ی این روند به قول آگاهان امور موجب ناخرسندی بیشتر پیروان اهل سنت در ایران می‌شود.

طاهر شیرمحمدی